top of page

Brazílie: Kitesurfová riviéra jménem Ilha do Guajiru

Aktualizováno: 14. 11. 2021


Brazílie je plná tajemství, již Herakleitos z antického řecka zmínil, že 2krát není možno vstoupit do stejné řeky. Voda se změní, kamínky na jejím dně se pohnou a lístečky na hladině změní barvu. Tak je tomu i tady. Nikdy si nemůžeš být jistý, jestli ta laguna, na které jsi se ještě před rokem užíval nezapomenutelnou kitesurfovou session na absolutně hladké vodě se do příštího roku absolutně vytratila, za to se objevila jiná o pár km dál. Je to taková dobrodružná honba za hladkou, hladší a absolutně rovnou vodou. A to většinou na sladkovodních jezerech, či v deltách řek a někdy i díky obrovským písečným kosám (popravdě jsem toto slovo neznala, až tak do před rokem jsem si ho oprášila do svého českého slovníku, pro ty co znají ten anglický název: Sandbank).

V dnešním díle se vydáme dál směrem na sever od Taiba do Ilha do Guajiru. Ale ráda bych doplnila jednu takovou důležitou informaci k předešlé kapitole, totiž k Taíbě. Toto místo, jak už jsem rozsáhle popsala má dosti velikou lagunu, která je ústím místní řeky a někdy spojená s mořem. Jelikož je to velmi známé místo, tak jsem se nikdy nedostala dál než mezi městečkem severně od něj položenou lagunou. Jelikož jsem ale v posledních měsících propadla foilingu, tak jsem hledala místo, na moři právě na foiling. každodenně mě uspává vlnobití, což je sice dobré na spaní, již ne tak praktické na vstup do moře s drahocenným to drahokamem, v podobě foilu.


Po dvou týdnech jsem konečně spot objevila, bylo to vlastně až moc jednoduché, proto to asi trvalo tak dlouho. Jelikož jsem neočekávala, že by v takové blízkosti mohl být tak dobrý spot. Tento skvost se nachází ani ne 5 minut na sever od laguny. Je chráněný ze 2 stran korálovým útesem a tak při odlivu nabízí absolutně rovnou hladinu, 15 metrů od břehu také dostatečně hlubokou, takže jsem tu byla schopná se vydovádět na mém 106 cm dlouhém foilu. Na okraji tu jsou zaparkované pitoreskní rybářské vory. A za zmínku určitě stojí, že cestu sem na buggyně nebo na 4x4 jeepu je adrenalinový zážitek sám pro sebe.


Ale vydejme se do Ilha do Guajiru, je to na taková písečné kose, mezi městečkem a lagunovými manglary vzniklá kitesurfová komunita. Dříve tu žilo pár rybářů. Dnes tu místní pousady vlastní francouzi, němci, argentinci… popravdě je to tu velmi internacionální. A také to tu funguje. Jídlo dostanete včas, a na účet nemusíte čekat 45 minut. Jak jsem to nezažila ani v nejluxusnějších restauracích třeba v Cumbuco. Na své si tu přijde každý labužník, ať už jsi milovník masa, či vegetarián. No a jak vypadá kitesurf? Výborně celé pobřeží je lemováno dlouhatánskou písečnou kosou. Což znamená, že v době přílivu se tato úžina naplní vodou a vytvoří tak docela velkou jen velmi mírně zvlněnou plochu. Najdete tu místa s absolutně rovnou vodou. Barva vody zas až tak omamující není.Ilha do Guajiru je známá tím, že sem jezdí spíše rodiny. Spousta kitesafari a downwinderů tu má svoji zastávku, ale jinak je tu jen hrstka kiterů a tak si tu jednoduše najdeš kitové místečko právě pro tebe. V nejvyšším bodě přílivu se tu dá i foilovat, jinak se dá také překročit písečná kosa jít na otevřené moře. Také se můžete pro změnu vydat k jednomu asi 30 minut jízdy autem vzdálenému jezeru. dá se to zvládnout s jakýmkoliv autem, ale lepší se 4x4. Většinou je to tam absolutně vylidněné. Takže pokud máš chuť na to užít si volnosti a mít spot jen pro sebe, tak bys sem měl naplánovat alespoň jeden výlet.


Také downwindery se tu dají jednoduše pořádat a to asi tak hodinu dlouhé, které končí u takového malého zálivu lemovaného větrnými mlýny, který skýtá možnost absolutně rovné vody.V přístím díle se můžeš těšit na donrodružství, jak jsem se odtud dostávala do Kolumbie přes Salvador - Rio de Janeiro - peruánskou Limu a Equador? A to jsem podnikla velkou část cesty autobusem.Velikosti kitů: 8 - 14


Vyspíš se tu za od 25 usd na noc. Za doporučení stojí první pousada vpravo, před kruhovým objezdem po příjezdu do městečka. Vlastní tu to argentinci a tak tu mají jak nejlepší grilované maso, tak také pizzy a super snídaně.


Výborně se tu najíš u německého šéfkuchaře v té poslední restauraci Pura vida, když se vydáš po větru podél pobřeží.


33 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

コメント


bottom of page