top of page

Holandský sen

Aktualizováno: 20. 12. 2020

Osud rozhodl - zlomená stehenní kost na alpské sjezdovce a láska mě dovedly do holandských končin. Na jednu stranu se mi splnil můj sen, totiž bydlet na mořském pobřeží. Na tu druhou jsem ale snila o teplém moři a všudypřítomném sluníčku. O teple a slunci se před 5 lety na pobřeží Severního moře ale opravdu mluvit nedalo. V posledních 3 letech se však tato část Evropy velmi oteplila a dá se říci, že je tu teplo dokonce pár měsíců v roce.


Lodní dům

Aby těch kotrmelců nebylo málo, nastěhovala jsem se na loď. V Nizozemí je to však docela normální, i když před pár lety místní úřady přestaly vydávat trvalá bydliště do takzvaných lodních domů, aby tento způsob bydlení omezili. Když projíždíte touto tulipánovou zemí, udeří Vás do očí to nespočetné množství přístavů, kde je lodí jak naseto. Jeden by řekl, že snad každá holandská rodina tu vlastní přinejmenším jednu loď. I při těchto zvyklostech však najdete jen malou hrstku protřelých nadšenců, kteří se rozhodnou bydlet na plachetnici. Ta naše měřila 8 metrů, což v praxi znamená, že se zde sice vyspí 4 osoby, dokonce si i něco malého uvaří, ale ztrácíte tím komfort a soukromí. Romantické večery, kdy kotvíte na osamělých lagunách, za to však bezesporu stojí.


Kitesurfová trenérka

V Browersdamu, holandském výletním místě, kde najdete v okruhu 30 km snad všechny druhy spotů, od rovné vody po vlny, jsem začala svojí kariéru jako kitesurfová trenérka. Byly to dlouhé dny, okolo 8 hodin denně, většinou se čtyřmi studenty naráz.

Při odlivu vám voda bude sahat nejvýše po pás a to 50 a někdy i 150 metrů od břehu, což bezesporu usnadní první krůčky každému začátečníkovi. Při on-shore větru a přílivu se situace však radikálně změní a vlny se rozbíjejí o písečný břeh plnou silou.


Zvědaví tuleni

Ve vzdálenosti 2-3 km od břehu se nachází písečná kosa, na které můžete pozorovat rodiny velmi zvědavých tuleňů. Tu a tam se dokonce přiblíží a sledují vaše počínání. Tato atrakce je pak ještě zajímavější, když při silném odlivu vyvstane tento písečný pruh nad vlnami, a dá tak vzniknout úžasně pravidelným vlnám, na kterých potkáte nejen místní kitesurfaře, ale i windsurfaře.


Windsurf

Windsurfaře najdete spíše na druhé straně, na jezeru zvaném Grevelingen, kam je kiterům vstup zakázán. Má tu sídlo jedno z nejstarších windsurfových center, které se pyšní jedním z nejlepších spotů s rovnou vodou široko daleko. Právě tady trénují freestylové triky ti z nejlepších. Pokud vane offshore, nemusíte věšet hlavu, dá se jezdit na spotu na jihovýchodním cípu jezera Grevelingen, který je vzdálen zhruba půlhodiny.

Jako doprovodný program tu místní kitesurfové školy nabízí pozemní kitesurfing na kolečkách nebo horolezecké stěny. Na jezeře si můžete užívat výlety na plachetnici, nebo se i něco od velmi trpělivých jachtařů naučit. Ti z vás, co se zajímají o techniku stavby, si musí naplánovat výlet do muzea, kde je vysvětlená velkolepá stavba místních přehrad chránících před záplavami.


Tiny-house a pivečko

Nevšední zážitek v podobě ubytování nabízí místní tiny-house vesnička. Těšit se můžete na rozsáhlou nabídku jak holandských tak belgických piv i výborných pokrmů všude v okolí, například v malebném přístavišti Brouwershaven. Na náměstí vesničky Ouddorp si užijete výborné kafíčko a taky vás tu zachrání místní restaurace, když po pozdním kitování sháníte něco k snědku. Renesse je pro ty z vás co mají rádi noční zábavu.Co si obléct

 • Neopren v létě 3/2mm, na jaře a na podzim 5/4mm, v zimě i rukavice a čepice/kapuce

Cílová skupina

 • Začátečníci / Pokročilí / Freestyle / Strapless

Vítr

 • JZ – Z – SZ – S

Spot

 • vlny, rovná voda, voda po kolena, choppy

 • při vysokém přílivu se zaplní celá 700 metrová pláž vodou a vznikne tak úžasná plocha s rovnou asi 30 cm hlubokou vodou ... Ráj pro freestylisty

Nejlepší období

 • Nejsilnější a nejčastější vítr je v zimě, musíte tedy počítat s velmi chladnou vodou.

 • Od dubna do října jsou otevřené místní školy

Ubytování 10 minut od spotu

 • Apartmán od 20 eur

 • Místo pro obytný vůz (nelze tu kempovat na vlastní pěst, jediná možnost je na parkovištích místních přístavů) od 8 euro.

Doprava


Kitesurfové lekce

 • Lekce nabízíme od začátečníků po pokročilé obohacené o mindfulness a coaching se sportovní psycholožkou hovořící šesti jazyky. Tyto metody vám umožní rychlejší zvládnutí i těch triků, které se vám ještě nedávno zdály příliš obtížné.

 • Tak neváhejte a ozvětě se nám


Pro informce k individuální nabídce kitesurfové dovolené nám pište.

...Příště se vydáme do sladké Itálie, na pizzu, tam kde fouká jen když zasvitne sluníčko. Připravte si diáře, máme pro vás totiž připravenou parádní nabídku na kitesurfovou dovolenou!


152 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page