Mexiko lindo y querido

Aktualizace: 16. pro 2020Tacos

Jak jsem již slíbila v minulém díle, dnes se vydáme do Mexika. Před 8 lety jsem tuto zemi, plnou překvapení a nádherných přírodních úkazů, navštívila poprvé. Mexiko je veliké, jeho rozloha je jen o trochu menší než Evropa. Najdete tu spoustu odlišných kultur a obrovskou kulinářskou různorodost. Snad všechny sociální a rasové skupiny však spojuje láska k tortillám a tacos. Tyto, z kukuřičné mouky, nebo ještě lépe čerstvé, z nixtamalizovaného těsta, na sucho upečené placky plněné různými směsmi masa, posypané čerstvým koriandrem a na miniaturní kostičky nasekanou cibulkou, jsou všudy přítomné. Pravý Mexičan má tacos již k snídani a dokáže je konzumovat celý den.


Pyramidy a pomněnkově modré moře

Chcete-li spojit poznávání bohatých mayských a aztéckých kultur, navštívit mystická místa s impozantními pyramidami a zároveň kitesurfovat na přenádherné tyrkysové vodě u bílých pláží, pak je Mexiko vaší volbou číslo 1. Mexiko je ideálním místem, kde načerpat energii a dobít baterky v zimním období. Splnit si tento rajský sen je nejlepší od prosince do března, kdy vanou pasátové větry, které umožňují kitování spíše na větších kitech.


Pacifik či Karibik

V zásadě existují dvě možnosti, kde v Mexiku kitesurfovat. Na poloostrově Yucatán v pomněnkově modrém Karibiku a nebo v Baja California ve studeném Pacifiku. V Karibiku si kite napumpujete na bílém písku a můžete se těšit na neuvěřitelně průzračnou vodu. Tu a tam se pod vámi mihnou barevné ryby, jindy zase vystřelí velkolepý rejnok. Jsou tu jak laguny s absolutně rovnou vodou, tak se středně velikými vlnami.

Nejznámější a nejsnadněji dostupný záliv je Isla Blanca – 40 minut na sever od Cancunu. Tento záliv se táhne několik kilometrů, je mělký a vytváří tak nádhernou plochu ideální pro začátečníky a freestylisty (nebo ty, které už trochu bolí kolena). Na druhé straně písečné kosy je pomněnkově modrá voda s vlnami. Jedinečnost tohoto místa se také vyznačuje tím, že je sjízdné se všemi směry větru, které v Mexiku vanou.

Výhodu skýtá i možnost ubytování, a být členem airushovské rodiny. Právě zde má totiž základnu jedna z prvních kitesurfových škol na mexickém pobřeží, kde mi bylo ctí upevnit mé kitesurfové dovednosti. Majiteli jsou manželé mexicko-italského původu, jejichž syn se účastnil několika světových pohárů ve freestylu a doposud zde trénuje. Zaměstnávají májskou rodinu a kladou velký důraz na ekologii a vše je poháněno solární energií. Ubytování je velmi pohodlné. Vedle apartmánů je tu i možnost kempování ve vlastních stanech nejen na paloučku na okraji mořského břehu, ale i na střeše pod zpola otevřenou palmovou střechou, tak zvanou palapou, s úžasným rozhledem.


Průzračná jezírka a korálové útesy

Jak už jsem zmiňovala na začátku, jsou tu pestré možnosti vyžití. Buď na odpočinek od kitesurfování, nebo pro partnera, který raději preferuje kulturu nebo objevování průzračných jezírek – cenotů – s miniaturními rybičkami, které vám jemně šimravým okusováním očistí nohy od staré kůže. Cozumel, ostrov na který se dostanete během půl hodiny lodí z Cancůnu, je obklopen jedním z největších zachovalých korálových útesů na naší planetě. Yucatánský poloostrov je prosycen původní májskou kulturou a do dnešního dne je májština většině místních obyvatel mateřským jazykem. Magickým pozůstatkem této velkolepé kultury jsou tajemné pyramidy, ukryté ve všudypřítomném pralese. Můžete je objevovat a dokonce i zdolat vrchol nejedné z nich.

Mexiko je oblastí pro kitery zaslíbenou, a tak se v jednom z dalších dílů můžete těšit na odkrytí jednoho z dalších mexických pokladů - panenských pláží.


Kitesurfové lekce

 • Lekce nabízíme od začátečníků po pokročilé obohacené o mindfulness a coaching se sportovní psycholožkou hovořící šesti jazyky. Tyto metody vám umožní rychlejší zvládnutí i těch triků, které se vám ještě nedávno zdály příliš obtížné.

 • Místní školy je nabízejí velmi draze, tak neváhejte a ozvětě se nám

Cílová skupina

 • Začátečníci / Pokročilí / Freestyle / Strapless

Jídlo

 • Začněte spíš jíst v restauracích, které vypadají hygienicky. A vyvarujte se listovým salátům a nebo se zeptejte, jestli je pořádně desinfikují. Toto jsou jednoduchá doporučení, kterými se můžete vyvarovat nechtěným bolestem žaludku.

 • Zajděte si na zmrzlinu do jednoho z místnćh řetězců "la michoacana"

Ubytování

 • apartmán od 37$/osoba/den

 • stan od 15$/osoba/den

 • houpací síť 10$/osoba/den (určitě stojí za vyzkoušení, místní potomci májské kultury neznají jiný nábytek na spaní)

Půjčení auta

 • od 15 eur/den s pojištěním (Pokud pojedete na Isla blanca, tak se nedejte svést prázdnou širokou silnicí za Cancůnem a jeďte předepsanou rychlostí, místní policajti se tu rádi na turistech obohacují.)

Doprava

 • Půjčení auta je nejjednodušší a také dosti levná záležitost. Hlavně pro ty, co sebou táhnou kitesurfový materiál, je to ta nejjednodušší a nejméně stresující záležitost.

 • Taxi na Isla Blanca z letiště je okolo 60$

 • Bus na Isla Blanca je velmi levný, ale jezdí jen 2x denně, poslední jede ve 16:00

Vítr

 • Z – S (Prosinec – Leden)

 • SV – V (Leden/Únor – Březen/Duben) -->ideální pro freestyle

 • "Severní vítr je krutý..." a tak to platí i na mexickém pobřeží, tak jednou za týden začne vát studený a velmi silný vítr. Takže si připravte 6-8 m kity a dlouhý neopren. A to i když jste se ještě den předtím na sluníčku potili.

Spot

 • vlny, rovná voda, voda po kolena, choppy

Nejlepší období

 • Prosinec – Březen/Duben

Bezpečnost

 • Když se začne mluvit o Mexiku, tak si spousta z vás představí nebezpečí a kriminalitu číhajíci skoro za každým rohem. Tak tomu není, jistě že je chytré informovat se před příjezdem, kam je spíše neradno jezdit.

 • Yucatáncký poloostrov je však velmi turistický a pokud tu nemáte businesy, tak si tohoto rájského kousku země můžete užívat.

 • Po 22 hodině večerní je lepší být vždy ve skupinkách. Avšak pokud se budete poybovat na hlavní třídě (ZONA HOTELERA v Cancunu nebo na "la quinta" 5.avenue v Playa del Carmen), tyto lokace jsou plné nočního života, poznáte, že to tu žije celou noc.

 • Nevyčnívat, nenosit značkové oblečení a doplňky. Radši odložte náhrdelníky a klenoty. U sebe mějte jen tolik peněz, kolik budete nezbytně potřebovat. Dobré je mít nabíjecí bankovní kartu, když si potřebujete vybrat, tak si na ní převedete potřebné množství peněz.

 • Důležité je respektovat, být vnímavý ke svému okolí a mít na paměti, že máte bílou barvu pleti, což je v Mexiku přiímo asociováno s bohatstvím. A i když se bohatí necítíte, tak máte na tuto dovolenou, veliké většině místního obyvatelstva se o tom ani nesní, že by nastoupily do letadla.

Pro informce k individuální nabídce kitesurfové dovolené nám pište.


...

V příštím díle se můžete těšit na bližší destinaci, totiž tulipánové Holadsko. Připravte si diáře, máme pro vás totiž připravenou parádní nabídku na kitesurfovou dovolenou!


142 zobrazení0 komentář

© 2002 - 2020 by Kitesport, s.r.o. Proudly created with Wix.com