top of page

Mexiko lindo y querido

Aktualizováno: 16. 12. 2020Tacos

Jak jsem již slíbila v minulém díle, dnes se vydáme do Mexika. Před 8 lety jsem tuto zemi, plnou překvapení a nádherných přírodních úkazů, navštívila poprvé. Mexiko je veliké, jeho rozloha je jen o trochu menší než Evropa. Najdete tu spoustu odlišných kultur a obrovskou kulinářskou různorodost. Snad všechny sociální a rasové skupiny však spojuje láska k tortillám a tacos. Tyto, z kukuřičné mouky, nebo ještě lépe čerstvé, z nixtamalizovaného těsta, na sucho upečené placky plněné různými směsmi masa, posypané čerstvým koriandrem a na miniaturní kostičky nasekanou cibulkou, jsou všudy přítomné. Pravý Mexičan má tacos již k snídani a dokáže je konzumovat celý den.


Pyramidy a pomněnkově modré moře

Chcete-li spojit poznávání bohatých mayských a aztéckých kultur, navštívit mystická místa s impozantními pyramidami a zároveň kitesurfovat na přenádherné tyrkysové vodě u bílých pláží, pak je Mexiko vaší volbou číslo 1. Mexiko je ideálním místem, kde načerpat energii a dobít baterky v zimním období. Splnit si tento rajský sen je nejlepší od prosince do března, kdy vanou pasátové větry, které umožňují kitování spíše na větších kitech.


Pacifik či Karibik

V zásadě existují dvě možnosti, kde v Mexiku kitesurfovat. Na poloostrově Yucatán v pomněnkově modrém Karibiku a nebo v Baja California ve studeném Pacifiku. V Karibiku si kite napumpujete na bílém písku a můžete se těšit na neuvěřitelně průzračnou vodu. Tu a tam se pod vámi mihnou barevné ryby, jindy zase vystřelí velkolepý rejnok. Jsou tu jak laguny s absolutně rovnou vodou, tak se středně velikými vlnami.

Nejznámější a nejsnadněji dostupný záliv je Isla Blanca – 40 minut na sever od Cancunu. Tento záliv se táhne několik kilometrů, je mělký a vytváří tak nádhernou plochu ideální pro začátečníky a freestylisty (nebo ty, které už trochu bolí kolena). Na druhé straně písečné kosy je pomněnkově modrá voda s vlnami. Jedinečnost tohoto místa se také vyznačuje tím, že je sjízdné se všemi směry větru, které v Mexiku vanou.

Výhodu skýtá i možnost ubytování, a být členem airushovské rodiny. Právě zde má totiž základnu jedna z prvních kitesurfových škol na mexickém pobřeží, kde mi bylo ctí upevnit mé kitesurfové dovednosti. Majiteli jsou manželé mexicko-italského původu, jejichž syn se účastnil několika světových pohárů ve freestylu a doposud zde trénuje. Zaměstnávají májskou rodinu a kladou velký důraz na ekologii a vše je poháněno solární energií. Ubytování je velmi pohodlné. Vedle apartmánů je tu i možnost kempování ve vlastních stanech nejen na paloučku na okraji mořského břehu, ale i na střeše pod zpola otevřenou palmovou střechou, tak zvanou palapou, s úžasným rozhledem.


Průzračná jezírka a korálové útesy

Jak už jsem zmiňovala na začátku, jsou tu pestré možnosti vyžití. Buď na odpočinek od kitesurfování, nebo pro partnera, který raději preferuje kulturu nebo objevování průzračných jezírek – cenotů – s miniaturními rybičkami, které vám jemně šimravým okusováním očistí nohy od staré kůže. Cozumel, ostrov na který se dostanete během půl hodiny lodí z Cancůnu, je obklopen jedním z největších zachovalých korálových útesů na naší planetě. Yucatánský poloostrov je prosycen původní májskou kulturou a do dnešního dne je májština většině místních obyvatel mateřským jazykem. Magickým pozůstatkem této velkolepé kultury jsou tajemné pyramidy, ukryté ve všudypřítomném pralese. Můžete je objevovat a dokonce i zdolat vrchol nejedné z nich.

Mexiko je oblastí pro kitery zaslíbenou, a tak se v jednom z dalších dílů můžete těšit na odkrytí jednoho z dalších mexických pokladů - panenských pláží.


Kitesurfové lekce

 • Lekce nabízíme od začátečníků po pokročilé obohacené o mindfulness a coaching se sportovní psycholožkou hovořící šesti jazyky. Tyto metody vám umožní rychlejší zvládnutí i těch triků, které se vám ještě nedávno zdály příliš obtížné.

 • Místní školy je nabízejí velmi draze, tak neváhejte a ozvětě se nám

Cílová skupina

 • Začátečníci / Pokročilí / Freestyle / Strapless

Jídlo

 • Začněte spíš jíst v restauracích, které vypadají hygienicky. A vyvarujte se listovým salátům a nebo se zeptejte, jestli je pořádně desinfikují. Toto jsou jednoduchá doporučení, kterými se můžete vyvarovat nechtěným bolestem žaludku.

 • Zajděte si na zmrzlinu do jednoho z místnćh řetězců "la michoacana"

Ubytování

 • apartmán od 37$/osoba/den

 • stan od 15$/osoba/den

 • houpací síť 10$/osoba/den (určitě stojí za vyzkoušení, místní potomci májské kultury neznají jiný nábytek na spaní)

Půjčení auta

 • od 15 eur/den s pojištěním (Pokud pojedete na Isla blanca, tak se nedejte svést prázdnou širokou silnicí za Cancůnem a jeďte předepsanou rychlostí, místní policajti se tu rádi na turistech obohacují.)

Doprava

 • Půjčení auta je nejjednodušší a také dosti levná záležitost. Hlavně pro ty, co sebou táhnou kitesurfový materiál, je to ta nejjednodušší a nejméně stresující záležitost.

 • Taxi na Isla Blanca z letiště je okolo 60$

 • Bus na Isla Blanca je velmi levný, ale jezdí jen 2x denně, poslední jede ve 16:00

Vítr

 • Z – S (Prosinec – Leden)

 • SV – V (Leden/Únor – Březen/Duben) -->ideální pro freestyle

 • "Severní vítr je krutý..." a tak to platí i na mexickém pobřeží, tak jednou za týden začne vát studený a velmi silný vítr. Takže si připravte 6-8 m kity a dlouhý neopren. A to i když jste se ještě den předtím na sluníčku potili.

Spot

 • vlny, rovná voda, voda po kolena, choppy

Nejlepší období

 • Prosinec – Březen/Duben

Bezpečnost

 • Když se začne mluvit o Mexiku, tak si spousta z vás představí nebezpečí a kriminalitu číhajíci skoro za každým rohem. Tak tomu není, jistě že je chytré informovat se před příjezdem, kam je spíše neradno jezdit.

 • Yucatáncký poloostrov je však velmi turistický a pokud tu nemáte businesy, tak si tohoto rájského kousku země můžete užívat.

 • Po 22 hodině večerní je lepší být vždy ve skupinkách. Avšak pokud se budete poybovat na hlavní třídě (ZONA HOTELERA v Cancunu nebo na "la quinta" 5.avenue v Playa del Carmen), tyto lokace jsou plné nočního života, poznáte, že to tu žije celou noc.

 • Nevyčnívat, nenosit značkové oblečení a doplňky. Radši odložte náhrdelníky a klenoty. U sebe mějte jen tolik peněz, kolik budete nezbytně potřebovat. Dobré je mít nabíjecí bankovní kartu, když si potřebujete vybrat, tak si na ní převedete potřebné množství peněz.

 • Důležité je respektovat, být vnímavý ke svému okolí a mít na paměti, že máte bílou barvu pleti, což je v Mexiku přiímo asociováno s bohatstvím. A i když se bohatí necítíte, tak máte na tuto dovolenou, veliké většině místního obyvatelstva se o tom ani nesní, že by nastoupily do letadla.

Pro informce k individuální nabídce kitesurfové dovolené nám pište.


...

V příštím díle se můžete těšit na bližší destinaci, totiž tulipánové Holadsko. Připravte si diáře, máme pro vás totiž připravenou parádní nabídku na kitesurfovou dovolenou!


265 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page