top of page

Snowkite aneb kajtování na sněhu

Aktualizováno: 17. 1. 2021Podle ročního období a teploměru za oknem, je zima. Zatím se sice hlásí jen tak napůl, ale už na sebe dlouho nedá čekat, proto jsem se rozhodla navnadit vás na tak trochu jiné snowboardové a lyžařské radovánky. Vleky zřejmě zůstanou zavřené, anebo budete muset každý den podniknout 2 hodinovou cestu tam a zpátky, jelikož vás nikdo neubytuje. Ve Šcýcarsku a v Rakousku je sice dnes otevřeli, avšak s ubytováním je to též nejisté. Hlavy vzhůru, ještě je tu snowkiting a super team kitesportschool.cz, který vám předá základy, nebo posune vaše schopnosti zase o kus dál. Pokud již umíte jezdit na snowboardu či lyžovat, naučíte se to rychle. Pokud budete pozornými žáky, je možné, že se již za 3 hodiny svezete s drakem.


Snowkiting a sociální distancování

S drakem nás spojují 20 metrů dlouhé šňůry, z hlediska bezpečnosti byste měli dodržovat přinejmenším dvojitou délku vašich šňůr mezi vámi a dalším objektem, či člověkem. To je úžasná zpráva, v této Covid době jsou skupinové sporty zakázané, a to dokonce pod pokutou. Tak neváhejte a rezervujte svá místa.


Ty začátky...

Co si pamatuji, byla má touha naučit se snowkitovat opravdu velká. A to přinejmenším od té doby, co jsem jako 11letá propadla snowboardingu. Často jsem se probírala cestovními katalogy, které nabízely zájezdy do norských planin. Mým rodičům to přišlo natolik nepředstavitelné, že jsme takovou dovolenou nikdy nepodnikli. Vlastně to trvalo víc než 10 let, než jsem se ke snowkitingu dostala. Kitesurfovat jsem již uměla a číst větrné předpovědi jakžtakž též, proto jsme si jednoho dne vyhlédli jednu horní plošinu nedaleko Innsbrucku, která leží docela vysoko a je skoro ze všech stran obklopena údolími. Vítr byl předpovězen ze správného směru, tak jsme sbalili kity se splitboardy a vydali se za štěstím. Byl to docela záhul, táhnout se s kitem na zádech, pumpou, barem a trapézem. Lesní cesta se táhne krásným borovým lesem. Asi za 2 hodiny jsme vystoupili ze stromů na planinu. Ještě před výjezdem jsem se spojila s místní horskou chatou, aby na to místní, kteří mohou být někdy hodně konzervativní, byli připraveni. Paní na telefonu působila velmi příjemně, vůbec nechápala, co chci vlastně provozovat, ale ujistila mě, abychom se určitě dostavili, protože se na to chce podívat.Když jsme konečně byli u této chaty, začali jsme mapovat okolí. Je to impozantní náhorní plošina, která se na Severovýchodní straně prudce svažuje o několik set metrů dolů do údolí řeky Inn. Co jsme ale neviděli na googlemaps, totiž že tu je přece jen taková vyvýšenina, která stojí přesně v cestě větru. Což v zásadě znamenalo, že vítr byl všechno jiné než konstantní. Zkušenost… Mé nadšení bylo však větší, konečně snowkiting s úžasným výhledem na vrcholky Alp a po 2 hodinovém výstupu – na to se teď přece nevykašlu! Rozlétla jsem se napumpovat kite a připravit hrazdu. První jízda nebyla moc uspokojující. Poryvový vítr mě nechával na holičkách a já jsem se tu a tam z ničeho nic válela ve sněhu. Výhledy ale byly krásné, tak jsme se alespoň pokochali, dali si místní specialitu - Kaiserschmarren, což je vlastně trochu obdoba našich trhanců, s jablečnou zavařeninou - a sjeli na snowboardu do údolí.


Ultimativní spot

Po tomto zážitku jsem na snowkiting zase na nějakou dobu úplně zapomněla. Na dobu psaní své magisterské práce jsem se přestěhovala na jih od Innsbrucku, do vesničky Steinach am Brenner. Tato vesnička leží na úpatí jednoho docela zapomenutého lyžařského střediska, těžko tu budete hledat innsbrucké studenty, natož nějaké turisty. Každé ráno jsem si sem vyjela tak na 2 hodinky, abych se pak mohla dobře soustředit na psaní. Na vrcholu bylo pořád nepříjemně větrno, hned pod vrcholem, to ale zase šlo. Takže jsem musela přetrpět nasazování snowboardového vázání a za chvíli bylo po větru. Jednoho dne mě ten vítr však přivedl na jiné myšlenky… až jsem se podivila, že mě to nenapadlo dříve … totiž snowkiting. Jižní strana tohoto kopce se otevírá Itálii a tak i větru zvanému Fén, je to také docela planina, na snowkiting jako stvořená a dokonce tu odpadne i lezení do kopce. Vyveze vás lanovka. Jste napnutí, na příhody z tohoto spotu? Na ty se můžete těšit již příště, co však prozradím, je, že snowkiting je vynikající zimní sport. Okořeníte si snowboarding, lyžování anebo dokonce i skateboarding.Naučit se tento sport můžete v pohodlí českého domova, pak pořídíte vlastní kite vybavení a přeplněné sjezdovky se pro vás stanou minulostí.Místo: Bergeralm u Steinach am brenner

Co s sebou

  • splitboard, skialpy

Vítr

  • fén

Velikost kitu

  • 7 - 11

Spot

  • rovina s minimálním převýšením

Nejlepší období

  • od prvního do posledního sněhu


Ubytování

  • Steinach am Brenner (pod kopcem)

  • Innsbruck (40 minut)

Doprava

  • Automobilem 40 minut na jih od Innsbrucku

  • Doprava vlakem z Innsbrucku je možná (30 minut), avšak přesun od nadraží k lanovce dlouhý

Pojezení

  • Restaurace na sjezdovce


Snow-Kitové lekce


76 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Commentaires


bottom of page