top of page

Vliv věku na sportovní výkon

Nový rok, nová energie, nová předsevzetí. Ale co s těmi všudypřítomnými limitujícími myšlenkami a výmluvami, které nám ztěžují překonat nové výzvy? Tíhneme k těmto výmluvám, protože je to jednodušší, než vystoupit z toho starého známého a vydat se vstříc novému? Téma věk v oblasti sportů je jedním z velkých limitujících faktorů. Avšak důležitá otázka je, do jaké míry je oprávněné a do jaké míry je to jen naše přesvědčení, že s přibývajícím věkem klesá výkonnost. V Mexiku, kde jsem se učila kitesurf, jsem se první den seznámila s profesorem z mé univerzity, který začal kitovat teprve před 2mi lety, v té době mu bylo 73.S čím nezačneš v brzkém mládí, to už se nikdy doopravdy naučit nedokážeš. Taková byla tvrdá výchova v postkomunistickém Česku a tak jsem vyrůstala v přesvědčení, že si člověk musí vše co nejrychleji osvojit, jinak bude pozdě. Bohužel jsem se do jisté míry také nechala přesvědčit o tom, že jelikož jsem se sporty nenaučila jako 4letá, tak už v nich nikdy dobrá nebudu. V tomto věku mi na talentových zkouškách do gymnastického kroužku prorokovali, že já tedy žádný talent nemám. Avšak na polemiku o tomto dětském traumatu a důležitosti talentu se můžeš těšit v nějaké z příštích povídek. Dnes se chci věnovat spojitosti mezi věkem a sportovním výkonem.


Když si vezmeme takový Kitesurf, je prostě perfektní sport. Rychlý přísun adrenalinu a endorfinů ti ihned vykouzlí úsměv na tváři a dodá velmi dobrou náladu. K tomu je dostupný pro všechny generace a dá se jednoduše naučit v jakémkoliv věku, a to spíše v tom starším. Což je velmi zajímavé, díky síle větru je minimální věk závislý na váze, jen poskrovnu uvidíte na vodě děti mladší 9 let. Dosti tak vybočuje z té spousty sportů, kde pokud nezačnete už v plenkách, nikdy z vás nic nebude.

Tak jak tomu tedy je? Obecně věříme tomu, že by dítě mělo začít se sportem co nejdříve, pokud to chce dotáhnout na profesionální úroveň. Malé dítě je spíše otevřené novým zkušenostem, plné elanu se učit a vysoce motivované. Nezáleží mu na tom, jestli se zesměšní, zkouší prostě znovu a znovu. Neuvědomuje si rizika a vnímá méně strachu, čímž je uvolněnější, schopné reagovat flexibilně a tak se rychleji adaptovat a učit nové věci. Po stránce fyzické je rychlejší regenerace, přísun kyslíku či vyzdravení po zraněních. Když k těmto charakteristikám přidáme podporu rodičů, či okolí, tak je jasné, že má takovýto jedinec velmi dobré předpoklady učit se, trénovat a dotáhnout to daleko.
Různé zde prezentované výroky, které vycházejí z vědeckých studií sice dobře popisují naši současnou situaci. Však velmi důležité je nenechat se zastrašit tím, že toto jsou absolutní zákony a jinak to nejde. Věda nám v dnešní době odhaluje spousty zajímavých spojitostí, které však vypovídají o průměrech, o tom jak to vypadá u většiny, co je normální. Nezajímáme se o těch pár individuí, kteří zvládli něco extra. Obdivujeme je, a jsou pro nás více než cokoli jiného, nedosažitelní. Jsou tou takzvanou vyjímkou, která potvrzuje pravidlo. Ale právě z tohoto důvodu by bylo zajímavé je pořádně prostudovat a nechat se inspirovat tím, jak to dotáhli tak daleko. A výroky jako, na to nemáš, to zvládnou jen vyvolení jedinci jsou určitě pravdivé. Protože být výjimečný něco stojí, je s tím spojena spouta sebezapření a tvrdé dřiny. Neznamená však, že to není možné.
Co změnit přístup a místo víry, že už je prostě pozdě, si znovu a znovu, dnes a denně připomínat, že jsme ty zvídavé děti plné motivace učit se nové věci? Jistě je s tím spojeno celé naše životní situace: máme víru, ale nemáme čas? Musíme si vydělávat na každodenní chléb a třeba se starat už o vlastní rodinku a podporovat vlastní děti. Toto je pravděpodobně jeden z těch silnějších faktorů, který velké většině populace v jistém věku zhalamutí plány věnovat se na 100% jen tréninku. A vede tak ke statistikám, že to prostě od jistého věku není možné.


Vedle všech těchto faktorů hrají naše myšlenky, přesvědčení a emoce velmi zásadní roli. Mají totiž vliv nejen na motivaci, a mentální připravenost, ale také na naši fyzickou stránku. Podívejme se na takové tibetské mnichy, kteří jsou kombinací dýchacích protahovacích cvičení schopni kontrolovat fyziologické funkce autonomního nervového systému, o kterých jsme byli přesvědčeni, že probíhají automaticky. Nemusíme chodit daleko, ta populární Wim Hofova metoda, kterou dnes praktikuje spousta lidí, vede mimo jiné k vědomému ovládání tělesné teploty, zpomalení srdečního tepu a k efektivnějšímu absorbování kyslíku.


A právě ten poslední zmíněný efekt je podle různých vědeckých studií považován za jeden z hlavních faktorů zhoršení sportovního výkonu. Po 30 narozeninách ztrácí tělo funkci využít kyslík efektivně a přenášet ho k svalům, což vede ke snížené vytrvalosti. Nemusíme však věšet klobouk na zeď, existují metody a studie, kterými si můžete tělo vytrénovat tak, že začne absorbovat kyslík efektivněji tuto ztrátu pozastaví a nebo dokonce vylepší. Tuto tisíce let starou a tibeťany přenášenou moudrost dnes již potvrzuje i naše věda, tréninkem se dá ztráta této funkce pozastavit až o 50% za desetiletí, podle Wim Hofovy metody snad ještě více.

Pokud máme ambice na to být nejlepší, a nebo si prostě chceme udržet fyzickou zdatnost, trénink jak fyzický tak mentální a podpora z našeho okolí nás udrží v kondici a budeme schopní dokázat cokoliv. Já jsem o tomto přesvědčená, ale také jsem tu a tam vyvedena z míry. A to když jsem byla požádána vyučovat kitesurf jednu 73 letou paní, která díky jisté operaci nevypadala moc sportovně. Dokonce ztratila břišní svalstvo, které je v tomto sportu velmi důležité. Před 3mi lety jí bylo prorokováno, že již nikdy chodit nebude, její předsevzetí bylo neuvěřitelné, takže nejenže dnes chodí, ale také již zvládla ujet své první metry na kitu. Dokonce mám klienty a známé ženského pohlaví, které se rozhodly dát na freestyle a to po 30 tých či 50 tých narozeninách. V Rakousku, mě vždy fascinovalo, jak mě místní babičky a dědečkové předháněli na skialpech a někdy jim bylo okolo 70ti.
Tak jaký je tvůj cíl do nového roku? Už se vidíš projíždět po karibských hladinách a nebo se dáš na dýchací meditace a studené koupele, abys si zlepšil všeobecné fyzické a mentální zdraví?


Tak se nám ozvi a zabukuj pokročilý, či začátečnický kurz


64 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios


bottom of page